Nejčastější chyby při pěstování růží

Pokud patříte k lidem, kteří pěstují růže nebo se o to alespoň pokoušejí, je možné, že se pomalu, ale jistě chystáte k přípravám na příští sezonu a pořád vám vrtá hlavou, jak je možné, že se vám ani letos pěstování růží nedařilo tak, jak byste si přáli.

Každý, kdo se pěstováním růží zabývá ví, že to není jen běžná zahradnická nebo pěstitelská čiinost, ale spíše něco, co se podobá, alespoň v některých aspektech, vědě. Velké množství pěstitelů, ačkoli přesně dodržuje rady a návody k pěstování růží, tak velmi často musí experimentovat a zkoušet neustále nové a nové věci.

Podívejme se společně na několik nejčastějších chyb, kterých se pěstitelé růží dopouštějí.

1. Špatný výběr místa

O růžích se říká, že jsou královnami zahrad. A jako každá královna, i růže jsou vybíravé. Konkrétně pokud hovoříme o výběru místa k pěstování růží. Růže mají specifické potřeby. Potřebují denně slunce a minimálně šest hodin kvalitního světla. To ale není vše. K tomu, abychom byly s růžemi spokojeni, pro ně musíme vybrat skutečně kvalitní a propustnou zeminu. Potřebují dostatek místa, a to proto, aby jejich kořenový systém nebyl nijak omezován jinými rostlinami.

2. Vhodný výběr růží

Před tím, než se do pěstování pustíte, zvažte, kolik prostoru růžím můžete poskytnout. Poté si vyberte růže, ale pouze takové, kterým budou podmínky, které jste schopni jim vytvořit, vyhovovat. Důkladně se seznamte s konkrétním druhem růží. Zjistěte si vše o tom, jakých rozměrů se dorůstají a jaké mají potřeby. V případě, že s růžemi teprve začínáte, určitě si vyberte nějaký nenáročný druh.

3. Nevhodné prořezávání

Kvetoucí růže by se měly prořezávat na podzim. Kromě toho je vhodné, když je navazujete, aby kvetly tam, kde chcete. Malé druhy růží je potřeba prořezávat několikrát do roka. Při prořezávání růží je potřeba postupovat s rozmyslem. Pokud se rozhodnete pro bezhlavé prořezávání, můžete si být jisti, že růžím ubližujete.

4. Pamatujte si jaké růže pěstujete

Možná se vám to bude zdát divné, ale i to se může stát. Někteří pěstitelé nebo zahrádkáři si mnohdy nepamatují název nebo druh růží, které pěstují. Pokud neví, jaké růže jim na zahradě rostou, je jasné, že pak samozřejmě také nemohou vědět, jak přesně se o ně starat. Existuje velké množství druhů růží a skoro každý z nich má jiné požadavky na péči. Je tedy bezpodmínečně nutné, když víte co pěstujete.

5. Péče, péče a zase péče

Pokud si myslíte, že pěstování růží je bezúdržbová činnost, velice se mýlíte. V tomto případě platí ono známé rčení, že bez práce nejsou koláče. Pokud chcete mít krásné růže, věřte, že se to bez vaší péče nepodaří. Růže je potřeba zalévat, hnojit a také odstraňovat zvadlé květy. Růže zaléváme většinou dle počasí, ale standardně by to mělo být dvakrát týdně, a to velmi důkladně. Co se týká hnojení růží, je potřeba vědět, že hnojíme zkraje jara a také na začátku léta. V obou případech používáme přírodní hnojivo.

Pokud s pěstováním růží nemáte zkušenosti, nechte si poradit. Pokud se budete řídit našimi radami, je zde velká pravděpodobnost, že už příští rok bude vaši zahradu zdobit velké množství rozkvetlých a nádherných růží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.