Jak je to se stavbou u sousedova plotu?

Každý asi správně tuší, že pokud jde o stavění objektů na vlastním pozemku, je zapotřebí se řídit příslušnými zákony. A to především v souvislosti se vzdáleností od hranice sousedova plotu. Jestliže v této oblasti nemáte povědomí o tom, co můžete a co ne, přinášíme vám přehledné informace.

Objekt bez stavebního povolení

Nejprve se zaměříme na to, na jaké objekty vlastně nepotřebujete stavební povolení. Řešit ho nemusíte třeba u zahradního domku nebo zahradní kůlny na nářadí o velikosti do 25 m2 a pěti metrů výšky. Na tomto seznamu plném výjimek dále najdete bazény do 40 m2, ale také skleníky do stejné plochy.

Vzdálenost od sousedova plotu

Obecně platí, že mezi velkými objekty v podobě rodinných domů je třeba dodržet standardní vzdálenost sedmi metrů. Každý ze sousedů tak může stavět dům 3,5 metrů od plotu. Pokud jde o menší objekty bez nutnosti vyřízení stavebního povolení, platí minimálně hranice dva metry od sousedova plotu. Ve výjimečných, a hlavně stísněných případech o takové vzdálenosti může rozhodovat příslušný stavební úřad.

Stavba na hranici pozemku

Pokud ovšem chcete postavit zahradní domek ve vzdálenosti kratší, než jsou zmiňované dva metry, budete potřebovat souhlas souseda. Jde o papírový dokument, který může být psaný normální rukou nebo v tomto případě využijete speciální formulář. Myslet byste přitom měli nejenom na administrativu a splnění tohoto požadavku.

Jestliže se rozhodnete postavit stavbu na hranici sousedova pozemku, musíte zajistit jednu důležitou věc. A tou je odvod dešťové vody ze střechy takové stavby. Ta by neměla stékat na pozemek souseda stejně, jako padat sníh ze střechy. Když tohle všechno fyzicky vyřešíte a získáte papírový souhlas od souseda, můžete se pustit do výstavby takového objektu, klidně i na hranici pozemků. V některých případech se slouhlasem stavebního úřadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.