Máte praskliny na omítce? Poradíme vám, jak na to

Popraskaná omítka jistě potrápila nejednoho majitele nemovitosti, ať už jde o rodinný dům nebo bytovou jednotku. Pokud se vám něco podobného stane, určitě je vhodné vědět, jak se takové praskliny zbavit.

Ještě, než se pustíme do prezentace toho, jak to provést, vhodné je také odhalit příčinu. Když si nový dům sedá, pak k něčemu takovému může dojít a už to asi neovlivníte. Jestliže je to však způsobeno špatným natažením omítky, můžete vše eliminovat efektivní opravou.

S jakými prasklinami se nejčastěji setkáte?

Tou nejlepší variantou jsou bezpochyby vlasové praskliny, které jsou téměř neviditelné a mnohdy je stačí jen zatřít barvou, aniž byste museli cokoliv provádět se samotnou omítkou. Pokud však narazíte na větší praskliny, je třeba ověřit, zda nejde o dutou kapsu nebo něco podobného. Takové praskliny už vyžadují více pozornosti a o jejich nápravě se zmíníme právě v další kapitole.

Oprava prasklé omítky

U větší praskliny byste měli nejprve vyzkoušet, jaký je její rozsah. Stačí něčím tvrdým dloubnout do míst kolem, abyste se ujistili, že jde jen o větší jednorázovou prasklinu, a nikoliv o odfouknutou omítku. Pokud by to tak bylo, je nutné vše, co dobře nedrží strknout, jinak se problém může v budoucnu objevit znovu.

Po důkladném oškrábání přichází na přetřes precizní očištění a příprava povrchu pro natažení nové omítky. Tento proces dělejte až v okamžiku, kdy ve spáře nebude žádný prach. Na menší praskliny se používají speciální tmely, na ty větší třeba sádra, vápenná omítka nebo speciální opravné omítky. Ty stačí po zaschnutí důkladně zbrousit a provést finální nátěr. Při troše vaší šikovnosti nebude na daném místě patrné, že zde nějaká prasklina vůbec byla.

Vidíte, pokud k nějaké podobné prasklině dojde, můžete si být jisti, že její opravu zvládnete bez nesnází sami. Nejlépe se o tom přesvědčte na vlastní kůži.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.