Renovace starých dřevěných oken ve 4 krocích

Plastová okna přináší mnohé výhody, ale najde se i řada důvodů, proč si zachovat stará dřevěná okna. Předpokládáme, že jste již obě možnosti zvážili a seznámili se s plusy i mínusy. Pokud jste se nakonec rozhodli pro renovaci stávajících oken, budou se vám hodit praktické tipy v tomto článku. Přečtěte si, jak dřevěným rámům vrátit původní krásu a výrazně prodloužit jejich životnost.

1) Příprava

Zkušení natěrači vědí, že proces renovace začíná důkladným omytím starého nátěru ředidlem a odstraněním části, které již nedrží. Chopte se smirkového papíru a rám lehce přebruste. Místa bez nátěru napusťte a natřete základní barvou. S tmelem naopak šetřete a používejte jej pouze na vnitřních plochách. Důvodem je fakt, že zatmelená místa nejsou tak odolná vůči venkovním vlivům.

Než se pustíte do obnovení nátěru, zkontrolujte, zda okno při manipulaci nedrhne. Pokud ano, dotýkající se plochy zbruste.

2) Tmelení

Pokud se při omývání oken vydrolí sklenářský tmel, musí se opravit. Mějte však na paměti, že se nanáší až poté, co dané místo napustíte napouštědlem. Zároveň si pohlídejte homogenitu tmelu (před použitím jej důkladně požmoulejte v ruce). Ale jak z něj odstranit přebytečný olej? Natěrači a malíři pokojů tmel balí do novinového papíru.

Do spár tmel vtlačte špachtlí a zahlaďte jej tak, aby se starou vrstvou vytvořil vodotěsný spoj. Nemělo by vás znervóznit, že sklenářský tmel ne a ne uschnout. Vysychání může trvat měsíce, proto jej přetřete ještě jednou, až ztvrdne.

3) Oprava

Nadměrně znehodnocený původní nátěr dostanete z rámu pryč pomocí horkovzdušné pistole. Dejte si pozor na sklo, aby neprasklo (kritická místa jsou v rozích). Pokud je dřevo zašedlé, aplikace nátěru nemá smysl. Degradovaný materiál budete muset před natíráním zbrousit – barvu nanášejte pouze na zdravé dřevo.

4) Natírání

Aplikace nátěru není složitá, jen si dejte pozor, aby nátěrová hmota vytvořila těsnění – proto by měla zasahovat přes zatmelený spoj až do skla (cca 2 – 3 mm). Na nátěry oken si vezměte na pomoc krycí lepicí pásku, kterou oddělíte okenní tabule. Strhněte ji chvíli před tím, než barva zaschne. Jinak hrozí, že ji odstraníte i s barvou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.