Srub nebo roubenka? Co je lepší?

Sruby patří obecně k velice zajímavým a vyhledávaným typům staveb. Pokud o nich uvažujete, měli byste si dobře rozmyslet, kde je chcete postavit, protože nezapadnou do každé lokality a někde je dokonce ani nemůžete vybudovat. Je pravdou, že při volbě srubu se nabízí ještě jedno alternativní řešení, kterým je roubenka. Jestliže neznáte hlavní rozdíly a nevíte, co skrývá, jaké výhody, začtěte se do následujících řádků.

Srub vs. roubenka

Stěny srubu jsou tvořeny z kulatiny. Jde tedy o ryzí přírodní stavbu, která je ideální volbou někam na samotu u lesa. Trochu jiná je roubenka, jejíž stěny jsou dřevěné, ale netvoří je kulatina. Je pravdou, že roubenka lépe zapadne mezi vesnické, ale v některých případech i modernější objekty.

S použitým materiálem samozřejmě souvisí i vnitřní prostory. Někdo ocení kulatinu také zevnitř, jiný dá přednost rovným stěnám, které budou mít nadčasový vzhled.

Porovnání srubu s roubenkou

Pojďme se ale na srub a roubenku zaměřit trochu podrobněji. Například z pohledu rychlosti výstavby. U srubu počítejte zhruba s jedním rokem, protože tato dřevěná stavba vyžaduje určitou technologickou přestávku. U roubenky je to jiné. Ta může být hotová v podstatě s předstihem a dojde pouze k její montáži na vašem pozemku.

V obou případech se připravte na to, že dřevo jako hlavní stavební materiál musíte pravidelně opečovávat. Jednou za pět až sedm let je vhodné provést ochranné nátěry, čímž prodloužíte životnost takové stavby. Omezovat se samozřejmě nemusíte ani při volbě barevného podání srubu a roubenky.

Jestliže se rozhodujete mezi srubem a roubenkou, mohou vám být nápomocny výše uvedené informace. Co se týče vzhledu, je toto porovnání především o preferencích každého z vás. Někoho srdce táhne k roubence, jiný dá raději přednost ještě divočejšímu a přírodnějšímu srubu. Každé z těchto řešení má své klady a zápory.

1 komentář: „Srub nebo roubenka? Co je lepší?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *