Vhodné zasklení je základ spokojeného bydlení

Čeká vás výměna oken ve starším domě nebo jejich nákup do novostavby? Pak tento proces v žádném případě nepodceňujte, protože kvalita oken hraje v rámci bytového komfortu značnou roli. Na trhu je samozřejmě přemíra výrobců, profilů a možnosti volby konkrétních oken. My vám v následujících řádcích přineseme alespoň obecná doporučení, čeho se držet.

Tepelná a zvuková izolace hrají důležitou roli

Ať už se rozhodnete pro plastová, dřevěná nebo hliníková okna, všechna disponující určitými technickými parametry. V jejich spleti by vám měla zajímat především tepelní izolace prozrazující, kolik tepla rámy a skla nepustí ven. Přednost v tomto směru mají pochopitelně trojskla před dvojskly. Musíte ovšem počítat s tím, že si za ně jednoduše připlatíte.

Trojskla jsou dobrá v tom, že v zimě izolují teplo doma a v létě ho naopak tolik nepropustí dovnitř, takže ideální model. Kromě tepelné izolace je vhodné přihlížet také k té zvukové. To platí v případě, že bydlíte například u rušnější silnice a chcete si uvnitř dopřávat většího klidu. Se zvukovou izolací se pojí parametr Rw. Čím je toto číslo větší, tím docílíte lepších reálných hodnot.

Bezpečnostní zasklení není výjimkou

Pokud to s kvalitním zasklením myslíte opravdu vážně, můžete si kromě vhodného skla a rámu pořídit i něco více než jenom běžný standard. Typickým příkladem je bezpečnostní zasklení. To spočívá především v aplikování bezpečnostní fólie. Ta je přínosná jak při poškození, tak v okamžiku, kdy by chtěl někdo vniknout do vašeho interiéru.

Myslete na to, že pokud máte v domě hodně prosklených ploch a disponujete starým zasklením, utíká vám těmito prostory přemíra tepla. Už jen kvůli tomu se vyplatí investovat do nového zasklení, které bude mít při dnešních cenách energií poměrně brzkou návratnost. O tom se můžete přesvědčit na vlastní kůži.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.