Jaké jsou výhody a nevýhody plastových zahradních jezírek?

Zahradní jezírko si v současné době může dopřát každý majitel zahrady. Ceny jsou poměrně nízké. S instalací zahradního jezírka je ale spojena spousta práce a především času, který se už ale chce investovat málokomu. Přesto existuje časově i finančně úsporná varianta – jezírka z plastového výlisku. Má smysl do nich jít?

Rozhodování mezi fólií a plastem

Zahradní jezírko vytvoříte celkem jednoduše. Prakticky máte na výběr ze dvou možností. Buď vsadíte na předem připravený plastový výlisek daného tvaru a hloubky anebo si pohrajete s tvarem i individuálním složením jezírka a vyložíte jeho dno jezírkovou fólií. Každá z těchto možností má svá pro i proti a sedí jinému typu stavitele. Zaměříme se na plastové výlisky a pokusíme se prozkoumat jejich přednosti a nedostatky.

Výhody plastových jezírek

Zahradní jezírka postavená na základě plastového výlisku umístíte do zahrady poměrně rychle. Odolávají tlapkám s drápy, ale i nenechavým ručkám vašich nejmenších. Použijete-li plastový výlisek, můžete si být jisti, že vás nečeká řešení díry v jezírkové fólii a to si klidně na dno jezírka můžete zasadit i rákos s agresivními kořeny. Plastová zahradní jezírka jsou vyrobena z pružného a odolného plastu. Díky tomu si poradí i s většími mrazy. Velice snadno se čistí. Především mechanické čištění je ve srovnání s jezírkem, jehož dno je pokryto jezírkovou fólií, mnohem snazší. Příčinou jsou pevné stěny plastového jezírka. Na čištění navíc můžete použít i různé nástroje, včetně koštěte, vodovodní hadice anebo wapky, aniž byste se museli obávat protržení fólie na stěně nebo na dně jezírka.

Nevýhody lisovaných plastových jezírek

Především si nemůžete vytvořit tvar podle sebe. V případě předem vylisovaného jezírka musíte vybírat z toho, co již jednou bylo vyrobeno, a přizpůsobit tomu prostor na své zahradě. Plastová jezírka mají také poměrně omezený objem. Nejčastěji se setkáte s jezírky o objemu 1 000 litrů. Tato velikost je sice jednoduchá na údržbu, z hlediska biologické stability však rozhodně nejde o výhru. V plastových zahradních jezírkách není vhodné kvůli omezenému objemu a hloubce chování okrasných ryb.  Minimální objem jim nedokáže poskytnout dostatek prostoru a kyslíku, o přezimování nemůže být ani řeč. Plánujete-li tedy stavět plastové zahradní jezírko, raději se vrhněte na pěstování vodomilných květin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *