Novodobé štítkování spotřebičů

Štítkování elektrospotřebičů zná bezpochyby každý. Při nákupu takového sortimentu jde o jeden z jasně daných údajů, podle něhož si zvolíte konkrétní model spotřebiče. Na takovém štítku je totiž udávána spotřeba a přidružené informace. Na první pohled tedy víte, kolik vám bude „žrát“ třeba nová pračka. Jenže, březen 2021 byl v tomto směru trochu zlomový a došlo ke změně zobrazovaných informací, respektive k vytvoření nových energetických štítků.

Nové a přehlednější štítky

Systém energetických štítků je používán od roku 1995. Do té doby jste se mohli setkat s různými označeními typu A+, A++, A+++ a dalšími. Právě kvůli přehlednosti a jasně podávaným údajům přišla změna v roce 2021. Tentokrát je značení mnohem lepší. Setkat se můžete jen s definicí od A až do G. Z logiky věci jasně vyplývá, že označení A je nejúspornější, a naopak označení G je spjato s největší spotřebou.

S příchodem novodobého štítkování spotřebičů získá zákazník primárně větší informovanost, a to díky úpravám metodiky měření. Na první pohled tak uvidíte, zda volíte spotřebič s eco režimem či nikoliv, popřípadě jak je to se spotřebou v rámci jednotlivých činností spotřebiče. U myčky je to třeba délka mycího programu, počet sad nádobí, hlučnost a spotřeba vody. Tím nejhlavnějším údajem je pak spotřeba elektřiny.

Jakých spotřebičů se týká štítkování?

Jak už jsme prozradili ve výše uvedených řádcích, novodobé štítkování spotřebičů se týká různé elektroniky. Typickým příkladem jsou třeba televizory. Dále lze jmenovat myčky nádobí, chladničky, pračky, sušičky, mrazničky, vinotéky a mnohé jiné. Štítky se týkají také svítidel, ale i komerčních chladicích zařízení, monitorů a ostatních elektrospotřebičů.

Pokud tedy kupujete nový spotřebič, vždy se podívejte na štítek, který má hodně vypovídající hodnotu a do jisté míry kopíruje i cenu daného produktu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.