Tipy na úsporné zavlažování skleníku. Je to jednodušší, než si myslíte

Pokud pěstujete rostliny ve skleníku, musíte je pravidelně zavlažovat. Zavlažování skleníkových plodin má však svá specifika. Vodu potřebují vždy dodávat uměle, protože voda z mraků k nim nepronikne. Zejména je třeba zajistit spolehlivost dodávky vody, ale stále důležitější je také úspora vody.

Kolik vody potřebují rostliny ve skleníku?

Na tuto otázku je obtížné dát jednoznačnou odpověď, protože míra zavlažování ve skleníku závisí na mnoha faktorech. Především jsou to klimatické podmínky vně a uvnitř skleníku, druh pěstovaných plodin, složení půdy a její schopnost zadržovat vlhkost. Kromě toho záleží také na fázi růstu rostlin. Například během kvetení nebo dozrávání plodů potřebuje většina plodin více vody než v jiných obdobích. V průměru ale platí, že na jeden metr čtvereční prosklené plochy se spotřebuje přibližně 1 metr krychlový vody za rok. V horkém počasí a u některých druhů plodin se však toto číslo může výrazně zvýšit. Například okurky a rajčata potřebují 10-20 litrů vody denně na metr čtvereční plochy pozemku.

Jak hospodárně zalévat skleníkové rostliny?

Hlavní je to se zaléváním nepřehánět, protože pak spousta vody jednoduše odteče a přijde nazmar. Je lepší zaměřit se na potřeby jednotlivých plodin a používat metody zavlažování, které šetří vodu. Velmi výhodné je ve skleníku používat kapkovou závlahu či podobné velmi efektivní zavlažovací systémy. Při této metodě je voda dodávána přímo ke kořenovému systému rostlin, takže se ztrácí jen velmi málo. Do skleníku je také lepší nainstalovat střešní nebo boční ventilační systém, který pomůže snížit odpařování z půdy. Na povrch půdy pak položte mulč. Díky tomu se sníží odpařování a vlhkost se v půdě udrží déle.

Co potřebujete pro instalaci mikrozávlahy do skleníku?

Pro zavedení efektivního závlahového systému do skleníku si budete muset pořídit kapkovací potrubí o malém průměru, optimálně okolo 16 mm. To už je vybaveno kapkovači. Použít můžete také klasickou zahradní hadici, kterou v pravidelných intervalech proděravíte. Do ní ovšem budete muset nainstalovat kapkovače. Právě ty jsou zodpovědné za dávkování vody rostlinám. Jejich výkon se pohybuje průměrně od 2 do 8 litrů za hodinu. Maximum je okolo 10 litrů. Aby byl kapkovač schopen práce, je nutná redukce tlaku vody v jeho konstrukci. Tlak na výtoku kapkovače se tak již blíží nule. Kromě kapkovačů a kapkovacího potrubí budete potřebovat také zdroj vody a případně i čerpadlo pro závlahy. Všechny komponenty pro kapkovací systém lze sehnat na každém eshopu se závlahami zahrad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.