Zavlažovací rohože jsou moderním způsobem, jak do své zahrady dostat kapkovou závlahu

Kapková závlaha představuje jeden z nejčastějších přístupů k instalaci automatického zavlažovacího systému do soukromé zahrady. Přesto ji někteří majitelé zeleninových a květinových záhonů nedokážou plně docenit. Nadzemní vedení překáží při sekání a často se díky tomu poškodí. Podzemní rozvody vody zase vyžadují rozkopání celé zahrady, do něhož se většinou nikomu nechce. Výhody kapkové závlahy však převažují nad nevýhodami. Jak je využít a nainstalovat si funkční systém, který bude spolehlivě fungovat bez nutnosti větších zásahů?

Jaké výhody má kapková závlaha?

Tento způsob závlahy zahrady je ideální k použití při nedostatku vody. Zajistí velice efektivně bodovou závlahu nejen půdokryvným rostlinám, ale také vaší zelenině a květinám pěstovaným na záhonech. Kapkovou závlahou můžete dotovat vodou také živé keře, rostliny v nádobách či ve skleníku a celou řadu dalších. Kam všude se rozhodnete natáhnout potrubí, záleží jen na vás. Pro zvýšení efektu kapkové závlahy, je dobré doplnit záhony mulčovací kůrou, která udrží vláhu v půdě. Pro nenápadný efekt lze pořídit potrubí kapkové závlahy v odstínu kůry a zajistit tak nepřerušovaný vzhled záhonu. Nemusíte se obávat, že by nečistoty z mulče zanesly kapkovače. Ty jsou vybaveny speciálním systémem zabraňujícím vniku nečistot a jen tak se neucpou. Pozor je ale potřeba dát na čistotu vody, která vstupuje do systému. Trysky kapkovače totiž lze ucpat spíše zevnitř.

Odolnost vůči chemikáliím a růstu řas

Hadice je konstruována ve dvouvrstvém systému, který dokáže zajistit odolání chemikáliím, ale také ultrafialovému záření. Ve dvouplášťovém systému nemají šanci ani řasy. Potrubí kapkovače přitom zůstává velice flexibilní, odolné vůči překroucení i zlomení. Nevíte-li zda zvolit podzemní či nadzemní pokládku potrubí, vsaďte na kompromis, kterým jsou zavlažovací rohože. Ty jsou složeny z kapkovacího potrubí všitého v pravidelných rozestupech do několika vrstev geotextilie. Ta zabrání mimo jiné v prorůstání plevele na záhon a také se navlhčí vodou z kapkové závlahy. Tím pomáhá udržet v záhoně lépe potřebnou vlhkost a zároveň potrubí kapkové závlahy na místě. I zavlažovací rohože však vyžadují dostatečné zásobení vodou, o které se postará správně nadimenzované čerpadlo pro závlahy. Do toho je potřeba investovat zejména v případě, kdy neplánujete zásobovat svůj závlahový systém z vodovodního řadu, ale jako zdroj vody hodláte použít například nádrž na dešťovku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.