Výhody domácí FV elektrárny a jak požádat o dotaci?

Alternativní zdroje elektrické energie jsou stále více v kurzu. Jelikož se chce řada lidí stát soběstačnými, a ne být plně závislými na centrální distribuční soustavě, zřizují si vlastní fotovoltaické elektrárny. Důvodů k tomu mají hned několik. Jedním z nich je finanční úspora nákladů za ohřev vody a vytápění.

O co se jedná?

Solární ohřev vody, jak už název napovídá, pracuje na principu energie ze slunce. Tu přijímají solární kolektory nebo fotovoltaické panely, pomocí kterých je poté ohřívána voda v bojleru. Kromě toho lze tuto energii využít také k napájení drobných spotřebičů, jako jsou solární sprchy, venkovní lampy nebo nabíječky. Pokud vás tato problematika zajímá, ale příliš se v ní neorientujete, neváhejte kontaktovat odborníky. Dokáží vám navrhnout solární elektrárnu na klíč, a navíc vyjednají nejvýhodnější podmínky pro poskytnutí dotace na fotovoltaiku.

Neplaťte víc, než musíte

Program Nová zelená úsporám vám poskytne nemalý příspěvek, který vám usnadní start v oblasti vlastní solární elektrárny. Fotovoltaika dotace mohou čerpat všichni, kdo splní patřičné technické požadavky. Jimi jsou výkon elektrárny max. do 10 kWp a nutnost připojení k elektrické distribuční síti. A přitom nezáleží na tom, zda se rozhodnete pro technologii termickou (prostřednictvím zmiňovaných solárních kolektorů) nebo fotovoltaickou. Zcela jistě vás bude zajímat otázka, kolik vlastně ušetříte? Za běžných podmínek vyrobí fotovoltaická elektrárna cca 1 000 kWp ročně. Srovnáme-li toto množství s ceníkem za elektrickou energii jedné domácnosti, vyjde nám úspora pohybující se od 3 000 do 5 000 Kč za rok. Výše výkonu domácí FV elektrárny ovšem závisí na několika okolnostech, a to dlouhodobém podnebí, aktuálním počasí a množství slunečních paprsků. Proto se doporučuje naklonit solární panely 35-45 ° a instalovat na jižní stranu domu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.