Byty na prodej v Českých Budějovicích – vyhlížíte zlevňování? Málo se staví, na nižší ceny zapomeňte!

Byty na prodej v Českých Budějovicích a jejich extrémní meziroční zdražení. Téma, které nedá spát celé řadě lidí. Patříte k nim také? Hledáte v největším jihočeském městě bydlení? Nebo jste přemýšleli nad tím, že do některé ze zdejších nemovitostí investujete volné peníze? Ať už jste sháněli vlastní střechu nad hlavou nebo uvažovali o tom, že byste koupí bytu ochránili svoje úspory před inflací, bezkonkurenční cenový růst, který v posledním roce překročil hranici 60 %, vás jistě nepříjemně překvapil. Pokud jste si nestihli pořídit nemovitost včas, váš záměr se vám hodně prodraží.

Kroutíte nad drahými byty hlavou a přemýšlíte, zda by teď už nebylo lepší počkat, jestli přece jen nedojde k nějaké cenové korekci? Jinými slovy, doufáte ve zlevňování? Přestože se takový vývoj nikdy zcela vyloučit nedá, raději na něj nespoléhejte! Proč? To hned uvidíte.

Byty na prodej v Českých Budějovicích – 85 tisíc Kč/m2

Citelný růst cen nemovitostí, který nás provází už celou dekádu, nabral v posledních dvou letech doslova zběsilého tempa. Zdražení o deset či dvacet procent ročně? Nic, nad čím by se našinec pozastavil. Situace se sice do jisté míry liší podle toho, do jakého města nebo kraje zavítáte, faktem ale zůstává, že se enormní cenový růst nevyhnul v podstatě žádné tuzemské destinaci. Názorným příkladem je Brno, kde jsou byty už tak drahé, že se téměř přestaly prodávat. A České Budějovice, které vás asi zajímají nejvíc? Zatímco ještě před rokem zde bylo možné pořídit metr čtvereční v průměru za 52 tisíc Kč, nyní si připlatíte přibližně 60 %. Aktuální ceny se pohybují okolo 85 tisíc korun za jediný metr! Podobné zdražení je i na naše poměry bezprecedentní.

Meziroční růst cen v krajských městech

Krajské město Kč/m2 (04/2021) Kč/m2 (04/2022) Zdražení v %
Praha 112 900 126 350 11,8
Olomouc 57 500 64 200 11,5
České Budějovice 52 900 85 600 61,6
Zlín 61 400 67 500 9,9
Ústí nad Labem 26 750 40 800 52,7

Dává pořízení nemovitosti ještě smysl?

Pokud jste chtěli do bytu investovat, je každá rada drahá. Na otázku, zda se to za současných podmínek ještě vyplatí, vám totiž jednoznačnou odpověď nikdo nenabídne. Tedy alespoň ne žádný skutečný odborník. Možná ještě existují lokality, kde to smysl dává, ale právě Budějovice k takovým místům už s velkou pravděpodobností nepatří. Investice do nemovitosti byly vždy považovány za jakousi sázku na jistotu a to do značné míry platí stále. Jako krok správným směrem se koupě bytu může jevit při pohledu na dvoucifernou inflaci, která naši ekonomiku aktuálně trápí. Žádné velké zhodnocení ale už zřejmě očekávat nelze. Vaše peníze by však díky tomu, že je vložíte do nemovitosti, neměly utrpět zdaleka tolik, jako když je necháte ležet v bance. A je tu samozřejmě také možnost pronájmu a tedy pravidelného inkasování činže. Koupený byt jistě nenecháte ležet ladem.

Jestliže vám ale nejde o investování a zkrátka „jen“ potřebujete bydlet, uvažovat budete určitě jinak. Jediným kritériem nejspíš bude to, zda máte na byt v Českých Budějovicích dostatek finančních prostředků. A kolik by jich mělo být? Chcete tři pokoje s kuchyní? Připravte si alespoň 5 milionů!

Z čeho lze v Českých Budějovicích vybírat? (04/2022)

Dispozice Velikost (m2) Adresa Popis Cena v mil. Kč
1+kk 30 K. Chocholy panel – 3.podlaží 2,40
2+kk 39 V. Volfa panel – 12.podlaží 2,97
3+kk 52 K. Weise ve výstavbě – 3.podlaží (předání 12/22) 4,97
4+kk 98 Riegrova cihla – 2.podlaží 7,30

Kdy přijde zlevňování?

Ptáte se, zda by přece jen nebylo rozumnější počkat, jestli rekordní ceny bytů neklesnou? Doufáte ve zlevňování? Přestože jsou nemovitosti v České republice velmi drahé, na nějakou cenovou korekci to bohužel nevypadá. Existují sice faktory, které by takovému vývoji mohly napovídat. Například samotný fakt, že vzhledem k extrémní cenové hladině na pořízení bytu pomalu nedosáhne už ani tzv. střední třída. Dostupnost vlastnického bydlení navíc také snižují rostoucí úroky hypotečních úvěrů, které už poskočily nad 5 %. Ptát se, kdy přijde zlevňování nemovitostí, přesto není namístě. Spíše si položte otázku, zda k tomu v dohledné době vůbec může dojít.

Je tu totiž jedna mnohem podstatnější věc, která má na ceny domů a bytů vliv. Jaká? No přece výstavba! A ta v České republice za požadavky realitního trhu už roky zaostává!

Kde se nestaví, tam na rozumné ceny zapomeňte!

Poptávka po nemovitostech v České republice stále převyšuje nabídku. Nasytit vyhladovělý realitní trh přitom není jenom tak. Obzvláště ne u nás, kde se staví zoufale málo. Dlouhé roky zanedbávaná bytová výstavba se naplno projevila zejména v posledních dvou či třech „krizových“ letech, kdy poptávka po nemovitostech enormně narostla. K čemu došlo? No k takovému zdražení domů, bytů i pozemků, o jakém se odborníkům nezdálo ani v nejdivočejších snech. Očekávali byste nějaké zlepšení v podobě většího počtu developerských projektů a to už vzhledem k tomu, že je převis poptávky nad nabídkou obecně známým faktem? To je celkem logické. Nic takového se ovšem nekoná. Z dostupných statistik naopak vyplývá, že se například letos v únoru začalo stavět zhruba o 9 % méně bytů než před rokem. Na rozumnější ceny proto raději zapomeňte!

Proč?

Asi se zeptáte, proč se více nestaví, když je zřejmé, že by to mohlo přinést pokles cen a tím učinit bydlení dostupnějším. Viníků neuspokojivého stavu je hned několik. V první řadě je to přebujelá byrokracie spojená s povolováním staveb, která rozsáhlejší budování spolehlivě brzdí. Nový zákon, který měl zkostnatělá pravidla změnit, byl už sice přijat, ale v praxi se projeví nejdříve za takové dva nebo tři roky. S trochou štěstí. K byrokracii se navíc přidalo citelné zdražování stavebních materiálů a energií. Přičteme-li nedostatek pracovních sil, se kterým stavaři zápasí, je téměř jisté, že se levnějších bytů v dohledné době nedočkáme.

Nebo to vidíte jinak? Věříte, že mohou ceny nemovitostí navzdory slabé výstavbě už brzy klesnout?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.