Čím naplnit krmítko pro slepice?

Pokud chcete mít slepice zdravé, musíte zajistit, aby dostávaly všechny potřebné živiny, které potřebují k růstu, produkci vajec a udržení dobré kondice. Nejdůležitějšími složkami, které je třeba zahrnout do krmiva pro slepice, jsou zdroje bílkovin, tuků pro energii, vitamíny a minerální látky. V čem jsou tyto látky obsaženy a jaký druh krmiva slepicím dopřát, aby dobře prospívaly?

Slepice potřebují obiloviny

V obilovinách jako jsou pšenice, kukuřice anebo třeba oves jsou obsaženy bílkoviny, které slepice potřebují. Důležitý je pro ně ale také vápník, proto je vhodné dávat slepicím zpět ke konzumaci vaječné skořápky. Na jejich tvorbu totiž právě vápník potřebují nejvíce. Nebojte se dát slepicím také krmivo s obsahem tuků, které jsou důležité pro energii. Tyto látky by měly být kombinovány dohromady ve správném poměru v závislosti na věku vašich slepic. Co se týče složení krmiva, obvykle postačí kvalitní komerční krmivo pro slepice, ale můžete přidat i další složky, jako je vařená rýže, slunečnicová semínka, mouční červi nebo kuchyňské zbytky. Je však důležité vyhnout se jejich překrmování pamlsky, protože to může vést k nedostatku živin a přibývání na váze. Díky tomu mohou slepice přestat snášet vejce.

Hodí se pro slepice odpad z kuchyně?

Kuchyňský odpad je pro slepice vhodný, pokud nebyl tepelně upraven. Měl by být nakrájený na malé kousky, aby byl pro slepice lépe stravitelný. Co může obsahovat? Například slupky ze zeleniny, ovoce a další. Vyvarujte se však podávání příliš velkého množství potravin s vysokým obsahem cukru (např. brambor). I kuchyňský odpad může přispět k vyváženému stravování slepic, nezapomeňte ho ale doplnit čistou vodou, ideálně v kvalitní napáječce pro slepice. Vodu by slepice měly mít dostupnou neustále.

Nezapomeňte na vodu

Stejně důležité je zajistit slepicím pravidelný přísun čisté a čerstvé vody. Doporučuje se umožnit jim přístup k napáječce pro slepice kdykoli, nejen během hlavního krmení. Výborným řešením jsou automatické napáječky, které dávkují vodu po menším množství, čímž zabraňují rozlití nebo znečištění. To je důležité zejména v horkých letních měsících, kdy může díky nedostatku vody docházet k dehydrataci slepic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.