Dotace na fotovoltaiku 2020: Co je nového a kolik získáte?

Domácnosti a podnikatelé mohou od 13. ledna žádat o dotace na fotovoltaiku. Co se pro letošní rok změnilo? Dotkly se tyto změny i domácností?

Zájem o výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů stoupá. Zásluhu na tom má zejména Nová zelená úsporám. Fotovoltaika je díky nim dostupná i pro domácnosti s nižším příjmem. Od letošního roku ale byly v tomto programu provedeny důležité změny.

Výhodné dotace pro podnikatele

Mění se zejména podmínky pro podnikatele. Ti od 13. ledna 2020 mohou podávat přihlášky do tohoto programu. Dotace na fotovoltaické elektrárny a výrobu energie z obnovitelných zdrojů je vhodná zejména pro elektrárny s větším výkonem. Minimální částka pro udělení dotace se totiž posunula na 2 miliony korun.

Aby se tedy bylo možné dostat na tuto hranici, je potřeba pořídit baterii s minimálním výkonem 180 až 200 kW. Maximální cena pro dotaci je pro rok 2020 stanovena na 50 milionů korun. Díky tomuto programu tak mohou podnikatelé výrazně snížit náklady na energie.

Na fotovoltaiku dosáhne téměř každý

Dotaci ale stále mohou získat i domácnosti. Kromě nich na ně nově mohou dosáhnout i hotelová, restaurační, zábavní a rekreační zařízení. Podmínkou ale je, aby realizace těchto projektů probíhala mimo území hlavního města Prahy.

Jakou elektrárnu si tedy pořídit? Máte řadu možností. Zajímavým řešením je hybridní fotovoltaická elektrárna. Jde o systém doplněný o solární baterie, které akumulují vyrobenou elektřinu. Takto našetřenou elektrickou energii pak můžete využít k běžnému provozu domácnosti.

Fotovoltaická elektrárna na klíč sice stále nepatří mezi běžně dostupné komodity, dotace na fotovoltaiku ale jejich dostupnost zvyšují. A pokud vám s jejich vyřízením pomůže společnost, od které budete elektrárnu kupovat, máte napůl vyhráno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *