Co udělat proto, abyste mohli bydlet na chatě?

Spousta z nás vlastní chatu, kterou využívá v letním období k rekreaci. S tím, jak se blíží důchodový věk mnozí lidé přemýšlí o tom, že se natrvalo přestěhují z městského bytu právě na vesnici nebo do odlehlých končin na chatu či chalupu. Nežli k takovému kroku přistoupíte, měli byste vše nejenom důsledně zvážit, ale také zařídit pár podstatných věcí.

Přizpůsobte chatu svým potřebám

Sezónní a celoroční obývání chaty a chalupy, to jsou dvě odlišné věci. Začít byste měli například tím, že budete mít zajištěnou příjezdovou cestu k objektu také v zimě. Musíte mít vyřešen příjezd po napadnutí sněhu a zároveň se musíte postarat o jeho odklizení. Ať už to bude vlastními silami a technikou nebo si domluvíte nějaké služby.

Trvalé obývaná chata by se měla pyšnit také pitnou vodou, která je nezbytná pro vaření. Vodu ostatně budete využít k praní, sprchování a na toaletě. Tam vám ovšem poslouží užitková voda. S tím souvisí i kanalizace. Snažte se napojit na nejbližší odpady, popřípadě mějte dostatečnou kapacitu jímky. Opět je třeba zdůraznit, že sezónní a celoroční provoz se z pohledu spotřeby a odpadů od sebe zásadním způsobem liší.

Vytápění přes zimu

Další důležitou věcí je zateplení objektu. Pokud máte na chatě bydlet trvale, musíte ji zateplit, popřípadě vyměnit okna. Zároveň musí být dostupné odpovídající vytápění. Jestliže to nebude plyn či kotel, určitě na chalupě máte kotel, krb či krbová kamna. V této souvislosti ovšem myslete i na svá stará kolena, když přikládání dřevem či peletami nebude tak snadné, jako zamlada.

Pokud byste si chtěli udělat trvalé bydliště na své chalupě, musí se jednat o objekt s číslem popisným, popřípadě o plnohodnotný rekreační objekt s evidenčním číslem. Když si tohle všechno vyběháte a připravíte se na výše prezentované scénáře, užijete si krásné stáří na chtě či chalupě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.