Jak dostat vodu do každého koutu vaši zahrady? Kombinujte několik zavlažovacích systémů

Máte rozlehlou zahradu a rádi byste obhospodařili každý její kout? Pak byste si rozhodně měli udělat jasno v tom, jaká řešení pro zalévání nabízí současný trh. Možností je mnoho, každá z nich je ale vhodná pro jiný typ zahrady. Kterou si vybrat a jak vše vhodně nakombinovat, abyste se co nejméně nadřeli, spotřebovali minimum vody a zároveň měli zahradu krásně zavlaženou?

Automatický systém je základ

Základním systémem pro závlahu zahrady by měl být ten automatizovaný. Díky němu budete moci každé ráno vstávat s klidem, že i přes horké počasí bude vaše zahrada zásobena vodou. Večer vás pak po návratu z práce nečeká tahání těžkých konví po zahradě. Naopak si budete moci odpočinout pohledem do zeleně za stálého zvuku klapání časovače. V rámci automatické závlahy si na zahradu můžete nainstalovat nadzemní postřikovače, které vytvářejí vodní mlhu, jež jemně zvlhčuje okolí. Ty se hodí zejména na zalévání trávníku. Nainstalovat je ale můžete také do skleníku, kde pomohou vytvořit dokonalé tropické klima. Při dimenzaci čerpadla pro závlahy ale počítejte s velikostí prostoru, který má systém zásobit a zbytečně jej nepřetěžujte.

Kapková závlaha pro efektivní využití vody

Další variantou, kterou můžete na své zahradě v rámci automatizace zálivky použít, je závlaha kapková. Ta efektivně přivede vodu přímo ke kořenům rostlin, aniž by přišla kapička na zmar. Kapkovou závlahu navíc snadno nainstalujete i na nově vzniklý záhon, a jestliže využijete nadzemní rozvody hadic, není nutné ani nic kopat. Počítejte ale s tím, že si při sekání trávníku budete muset dát pozor, abyste hadici nepřesekli. To je ale minimální daň za poměrně levný systém, který spolehlivě funguje a zajistí vám stále zelenou zahradu při minimální spotřebě vody.

Zahradní hadici úplně nezavrhujte

Pro hůře přístupné prostory, kam není možné instalovat automatickou závlahu, se stále výborně hodí zahradní hadice s nasazovací pistolí. Tu lze pořídit ve verzi natočené na buben anebo si rovnou můžete koupit spirálovitou hadici, se kterou se vám nestane, že byste museli běhat po zahradě a povolovat zaškrcená místa. Hadice dostříkne všude, kam nedosáhnou hadice automatického zavlažovacího systému anebo kam již nevystačí výkon čerpadla pro závlahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *