Nábytek z masivu potřebuje správnou péči

Nábytek z masivu má mnoho nesporných výhod. Nejenže se vyznačuje svou dlouho životností, přírodní dřevo v interiéru vypadá dokonale, a navíc příjemně voní. Aby vás nábytek mohl ale těšit po dlouhá léta musíte se o něj i vy dobře starat.

Vlhkost vzduchu je důležitá

Nábytek z masivu potřebuje určitou vlhkost vzduchu, kterou budete muset v místnosti, kde stojí udržovat. Nábytek ze dřeva má totiž vlastnost nasávat do sebe vlhkost a v příliš suchém prostředí se zase naopak smršťovat. Ideální vlhkost vzduchu v místnosti, kde nábytek máte, by se měla pohybovat v rozmezí od 40 do 60 procent. Teplota vzduchu v místnosti by pak měla být 20 stupňů. Pozor si dávejte i na pokládání mokrých nebo vlhkých předmětů na nábytek. Mohou totiž zanechat stopy. Takže pod skleničky si vždy dávejte tácky. Takových kol už jen těžko zbavíte.

Jak utírat prach

Pořádek doma udržovat musíte, ale na dřevěné povrchy přistupujte s obezřetností. Pro běžný úklid stačí, když budete používat obyčejný suchý měkký hadřík. Pro ošetření povrchu a pro lesk používejte vždy jen k tomu speciálně určené přípravky na údržbu dřeva. Po aplikaci přípravek do sucha vytřete hadříkem. Přípravky mají většinou také antistatické vlastnosti. Před samotnou aplikací výrobku ho vždy raději vyzkoušejte na malé ploše, která nejde vidět. Každý typ dřeva pak bude chtít jiný druh přípravku.

Jak zamaskovat škrábanec

Pokud se vám podaří omylem do nábytku vyrýt rýhu nebo udělat menší škrábanec můžete ho zamaskovat poměrně jednoduše. Poslouží vám k tomu dužina ořechu. Může to být vlašský, pekanový nebo para ořech. Dužinou ořechu pak škrábanec potřete. Třete pořádně, protože důležitý je olej, který se v ořechu nachází. Pokud jsou škrábance hlubší nebo je jich více sáhněte po vosku určeném na opravu nábytku. Vosk vybírejte ve stejném odstínu, v jakém je nábytek.  Škrábance pak voskem vyplňte, nechte zaschnout a pak otřete měkkým hadříkem.

Při správné péči váš masivní nábytek vydrží skoro všechno.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *