S novým rokem přichází čas na revizi pojištění domácnosti. Proč je to důležité?

Podle údajů z loňského roku je pojištění domácnosti druhým nejčastěji uzavíraným pojistným produktem a sjednáno ho má více než polovina českých domácností. Toto pojištění má však svá specifika a je třeba mu pravidelně věnovat pozornost. Čemu konkrétně? A jaké náležitosti byste o pojištění domácnosti měli vědět?

Pojištění domácnosti ve zkratce

Pojištění domácnosti je pojištění souboru movitých věcí tvořících zařízení domácnosti sloužících jejímu provozu nebo uspokojování potřeb členů pojištěné domácnosti. Pojištěny tak kromě elektroniky, cenností nebo peněz mohou být i součásti stavby a příslušenství budov jako například plovoucí podlaha, kuchyňská linka, obklady apod.

Samotné pojištění bere v potaz několik druhů rizik. „Pojišťovny vás v základních variantách nejčastěji pojistí proti živelným škodám, jako je požár, výbuch, úder blesku apod. Pojistit se ale můžete i proti vodovodním škodám, krádeži, zemětřesení nebo vandalismu. Rozsah krytých rizik však záleží na nabídce konkrétní pojišťovny a taktéž se promítá do ceny pojistného,“ říká Aleš Rothbarth, expert z internetového srovnávače pojištění Klik.cz. Rozsah krytých rizika ovšem není zdaleka jediný faktor ovlivňující výši pojistného.

Co ovlivňuje výši pojistného

Na pojistném se podepisuje i výše spoluúčasti, lokalita místa pojištění s ohledem na možnost výskytu povodně či vloupání, pojištění věcí mimořádných hodnot jako starožitností či šperků, způsob zabezpečení domácnosti a v neposlední řadě i výše pojistné částky. „Ta by měla vždy odpovídat hodnotě veškerého vybavení a je určována pojištěnou osobou,“ doplňuje Rothbarth.

Pojistná hodnota domácnosti

Při určení pojistné hodnoty domácností a tedy určení výše pojistného obecně platí pravidlo, že by pojistná částka neměla klesnout pod tři tisíce korun na metr čtvereční. To je však jen obecná poučka, postupovat byste měli trochu konkrétněji. Ideální je si místnost po místnosti sepsat jednotlivé vybavení a to nacenit. „Pojistnou hodnotou rozumíme částku, za kterou by měl být člověk schopen vybavit si celou domácnost znovu tak, aby byla dodržena velikost domácnosti a druh a kvalita vybavení,“ vysvětluje Rothbarth.

Dle pojistné hodnoty je poté stanovená pojistná částka, a tou je nejvyšší možná suma, kterou pojišťovna v případě pojistné události vyplatí. Nezřídka se ale stává, že dochází k tzv. přepojištění nebo podpojištění. „Přepojištění je nadhodnocená pojistná částka, a tu pojišťovna zkrátka nikdy nevyplatí. Vždy dostanete pouze částku, která vypovídá o reálné hodnotě domácnosti. Podpojištění je pak případ, kdy pojišťovna vyplatí méně, než byste očekávali, a to jen z toho důvodu, že byla stanovená nízká pojistná hodnota domácnosti,“ říká Aleš Rothbarth.

Ten proto upozorňuje nejen na to, že je důležité správně stanovit pojistnou hodnotu před samotným sjednáním pojištění, ale nutné je dělat pravidelnou revizi. „Revize pojištění domácnosti doporučujeme provádět jednou za rok. Koupili jste nové vybavení nebo jste byt rekonstruovali? Od všeho si schovávejte účtenky a vše dokumentujte. Bude se vám to hodit při jednání s pojišťovnou o úpravě pojistné částky. Některé pojišťovny však nabízí i možnost indexace, což je automatické navyšování pojistné částky v čase tak, aby pokrývala inflaci a zůstala zachována její reálná hodnota domácnosti,“ uzavírá Aleš Rothbarth za internetový srovnávač pojištění Klik.cz.

klik cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.