3 rady, jak vybrat úsporné a zdravé osvětlení

Aby osvětlení správně sloužilo a nepůsobilo negativně na naše zdraví, chce to pořádný výběr žárovky. K tomu se vyplatí znát základní parametry a vlastnosti, na které se zaměřit. Snadno tak zkombinujete úspornost a k tomu svícení bez nezdravých vedlejších efektů. V článku najdete 3 praktické rady, které vám s tím pomohou.

Vybírejte osvětlení podle barevného spektra

Náš organismus dokáže rozpoznat teplotu světla, takže reaguje právě na základě této stimulace. Do každé místnosti se díky tomu vyplatí volit lehce rozdílný druh světla. LED žárovka totiž může mít mnoho různých provedení. Pro účely pracovní stimulace do pracovny nebo například do kuchyně se více hodí ostřejší bílé světlo. Naopak do ložnice a odpočinkových místností zvolte spíše žluté zabarvení světla do teplejších odstínů pro podporu relaxace.

Bílé světlo proti depresím

Škodlivost LED žárovek spočívá hlavně v jejich nevhodném výběru. Negativní vlivy jsou velmi patrné zejména během zimních měsíců, kdy je denního světla přirozeně málo. V těchto měsících je tak velmi důležité doplňovat takzvané bílé denní světlo. Světelná terapie totiž velmi dobře funguje hlavně v rámci prevence depresí. Instalací vhodných LED žárovek začnete jistě pozorovat lepší výkonnost a náladu i během dní, kdy je venku ošklivé počasí.

Večerní světlo o mírné intenzitě

Naopak před spaním může škodlivost LED žárovek spočívat v přílišné stimulaci, která brání přirozené tvorbě hormonů spánku. Z toho následně vznikají poruchy usínání, případně se to projeví na samotné kvalitě spánku. Pro lepší usínání se tak večer doporučuje odložit veškeré zářící obrazovky a vyskytovat se v místech s tlumenějším osvětlením v uklidňujících teplých tónech. Vytvoříte tak simulaci světla podobného tomu, jaké je venku během západu slunce. Správné biodynamické osvětlení dokáže ovlivnit i tyto každodenní procesy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.