Jaké vodní rostliny zvolit pro osazení zahradního jezírka?

A je to tady. Konečně jste se odhodlali k výstavbě zahradního jezírka, které vám bude poskytovat potěchu při odpočinku a v němž nalezne útočiště celá řada rostlin a živočichů. A právě rostliny jsou pro fungování jezírka nejdůležitější. Svými kořeny odebírají z vody živiny, čímž ji filtrují a ta je pak průzračně čistá i v nejparnějším létě. Aby vše fungovalo, jak má, je ale potřeba vybrat ty správné druhy rostlin a poskytnou jim optimální podmínky pro jejich vývoj.

Jakým způsobem rostliny do jezírka vysazovat?

K výsadbě rostlin do jezírka jsou určeny výsadbové košíky či vaky z přírodních kokosových vláken naplněné půdou. Ty se usazují do vrstvy písku a zakopou se tak hluboko, aby nebyly vidět. Rostliny se sází do mělčí regenerační zóny jezírka a při jejich umístění je třeba předem počítat s jejich předpokládanou velikostí v průběhu vegetace. Vysoké rostliny patří na okraj, ty nižší spíše ke středu zóny. V prvním roce po vysázení rostlin do regenerační zóny je také dobré nevysazovat hned rostliny plovoucí na hladině, jako například lekníny, protože by pro ně ve vodě nezbylo dost živin. Na vysázení leknínů do jezírka se vrhněte raději až v druhém roce vegetace vašeho zahradního jezírka.

Před výsadbou je potřeba vědět do jaké zóny rostlinu umístit

Přirozený přechod mezi vodní plochou a zahradou tvoří břeh, který by měl být pokryt zejména vyššími druhy vlhkomilných rostlin, harmonicky zde ale působit i petrklíč nebo hadí kořen. Další zóna hluboká asi 20 cm je vhodná pro vodní rostliny, které nemilují příliš hlubokou vodu. Sem se hodí například orobinec, rákos, puškvorec, vrbina a další. Následující velmi důležitá bahenní zóna hluboká až půl metru poskytne útočiště těm druhům rostlin, které se v nejvyšší míře podílejí na filtraci vody v jezírku a zajišťují tak její čištění. Právě s touto částí si dejte nejvíce záležet, pro kvalitu vody je nejdůležitější. Vysadit sem můžete například pryskyřníky, orobince, ale i vodní mátu či bahenní pomněnku. O filtraci vody se skvěle postarají také kořeny trávy ostřice či šípatky. A konečně hloubková zóna je určena především pro přezimování ryb a drobných vodních organismů. Zasadit do ní ale můžete právě tolik obdivované lekníny a další podvodní rostliny. Krásně se zde bude vyjímat okřehek, žebratka či stulík.

Trocha kyslíku pro ryby i rostliny

Chcete-li rostlinnému i živočišnému osazenstvu vašeho jezírka dopřát dostatek kyslíku, vybavte jej jezírkovým čerpadlem, které bude vodu okysličovat a udržovat neustále v pohybu. Při jeho umístění myslete na to, aby bylo celé ponořené a pevně zakotvené na dně jezírka, ideálně na pevném podstavci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.