Jako za socialismu? Stále více Čechů staví bydlení svépomocí

V 70. a 80. letech byla stavba rodinného domu vlastními silami poměrně běžná a zdá se, že se tento trend vrací. Každoročně vyroste v České republice několik tisíc staveb, které si lidé budují během volných víkendu či o dovolené. Navléct montérky a pustit se do práce nepředstavuje pro šikovné stavebníky – amatéry žádný problém a každoročně takto postavených domů přibude asi třetina oproti roku předešlému.

V minulosti lidé neměli příliš na vybranou. Stavebních firem bylo mnoho a o hypotékách si mohli maximálně nechat zdát. Proč se však Češi pouštějí do výstavby rodinného domu vlastními silami i v dnešní době, a to stále ve větší míře? Hlavním důvodem jsou samozřejmě peníze. Při stavbě svépomocí lze ušetřit minimálně stovky tisíc korun a v případě většího domu i miliony. Konkrétní částka pak závisí na typu stavby, regionu a použitém materiálu.

Dle údajů zveřejněných českým statistickým úřadem se tímto způsobem nejvíce staví ve Středních Čechách, v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Typickým stavitelem je člověk ve věku 25 až 44 let, obvykle se středoškolským vzděláním a nižšími příjmy. Spousta lidí však staví bez hypotéky z peněz. Tempo stavby přizpůsobují aktuálnímu stavu na účtu.

Stavebniny Praha Hamax dodávají, že stavitelům přeje i bohatá nabídka materiálů a kvalifikované poradenství ze strany zaměstnanců. Ti ochotně poradí každému, kdo levné stavebniny navštíví za účelem nákupu materiálů a pomůcek, ale neví si rady při výběru.

Nabízí se však i další důvody, proč je stavba rodinného domu vlastními silami pro mnoho lidí přijatelnější než realizace stavební firmou na klíč. Může za to klesající důvěra vůči řemeslníkům a kromě toho i dostupnost informací. Na internetu lze vyhledat podrobné návody a technologické postupy, díky kterým lze bez problémů zvládnout základní stavební práce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.