Na kolik vyjde průměrné koupací jezírko na zahradě?

Láká vás představa koupání v přírodním bitopu na vlastní zahradě? Pak si budete muset připravit nemalou zásobu financí. Kolik takové přírodní osvěžení v horkých letních dnech stojí a nebude tato investice nad vaše síly? Co má vliv na cenu koupacího jezírka a hodí se právě na vaši zahradu? Co všechno byste si měli rozmyslet předtím, než na stavbu jezírka kývnete a pustíte se do díla?

Faktory ovlivňující cenu koupacího jezírka

Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím cenu jezírka je bezpochyby jeho velikost. To však není všechno. Důležitou roli hraje také terén. Pokud je zahrada rovinatá, je stavba jednodušší a levnější než v kopcovité zahradě, kde je třeba vybudovat kaskády a spodní část využít pro koupání. Cenu ovlivňuje také charakter podloží. S hlinitopísčitou půdou se pracuje mnohem lépe než s tvrdou hlínou s tvrdými kameny. Stavbu koupacího jezírka může prodražit také horší přístupnost a s ní související možnost manipulace s vytěženou zeminou. Dobrou zprávou je, že cena jezírka neroste přímo úměrně s jeho rostoucí velikostí. Například rozdíl v ceně mezi jezírkem s plochou 80 m2 a 100 m2 je naprosto minimální, protože pro obě velikosti je nutné použít stejnou techniku.

Náročnost a náklady na koupací jezírko

Koupací jezírko si můžete nechat postavit u firmy specializované na přírodní bazény. Můžete to však také udělat sami s pomocí bagru. Tím samozřejmě ušetříte peníze. Náklady na takový projekt se v průměru pohybují mezi 1 000 a 2 000 Kč za m2. V případě stavby koupacího jezírka na klíč musíte počítat minimálně s dvojnásobnými náklady. Záleží ale na realizační firmě. Přibližné cenové rozpětí se může pohybovat od 2 500 Kč za m2 do 4 500 Kč za m2. V závislosti na velikost biotopu pak můžete počítat s celkovou cenou od 200 000 Kč do 500 000 Kč. Konečná cena také závisí na množství vybavovacích prvků, které v jezírku budete chtít mít.

Složky ceny stavby koupacího jezírka

Pokud chcete znát přesnou cenu koupacího jezírka, zjistěte si nejprve, co je v ceně zahrnuto. Ve většině případů tvoří 50 % ceny stavební a výkopové práce. Druhou polovinu pak budete muset investovat do vybavení jezírka. Velkou část spolkne jezírková fólie a filtrační systém. Levné nejsou ani mola, schůdky, plavecké žebříky, skokanská prkna, rostliny, kameny a další vybavení. Počítat musíte také s rezervou například na opravu jezírkové fólie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.