Poznejte výhody a nevýhody betonových konstrukcí

V dnešní době lze nemovitosti a obecně konstrukce stavět z nejrůznějších materiálů. Není to samozřejmě jenom dřevo, cihly a podobné produkty. Kapitolou samou o sobě je beton, který nachází poměrně široké možnosti užití. Jestliže nemáte povědomí o tom, co vám beton jako stavební materiál může přinést, začtěte se do níže uvedených řádků.

Výhody betonu, které musíte znát

V první řadě se můžete spolehnout na to, že beton je spolehlivým a trvanlivým materiálem. Tato trvanlivost je zaručena nejenom na vzduchu, ale také ve vodě. Dále se můžete spolehnout na vysokou odolnost a pevnost. Pevnost tlaku se může pohybovat od 5 MPa až po 100 MPa podle toho, o jakou směs jde.

Dále bychom mohli uvést také ohnivzdorné vlastnosti. V tomto případě hraje podstatnou roli i použité kamenivo. Pokud jde o ryze žáruvzdorný beton, je schopen odolávat teplotám přes 1 600 stupňů Celsia. Mezi praktické vlastnosti betonu patří i jeho tvárnost a jednolitost. Nakonec není radno opomíjet ani na hospodárnost. Když sloučíte všechny tyto vlastnosti do jednoho celku, nebude příliš drahý, což je zajímavé pro spoustu stavebníků.

Má beton nějaké nevýhody?

Každý stavební materiál má do jisté míry nějaké zápory. Vzhledem k tomu, že součástí betonu je kamenivo, tak je to pochopitelně jeho celková hmotnost. V závislosti na zpracování konkrétní betonové konstrukce a množství použitého betonu můžete narazit na zhoršenou tepelnou a zvukovou vodivost. Zapomínat bychom neměli ani na objemové změny. Důležitý je i kvalitní proces výroby, protože právě při něm dochází k největší kolísavosti prezentovaných vlastností.

Beton se v posledních letech stává zároveň módním hitem, a je využíván nejenom pro základy staveb V kurzu jsou i betonové stěrky na stěnu a mnohé další výdobytky. Sami si ostatně porovnejte výše uvedené výhody a nevýhody a uvidíte, zda budete mít o beton zájem.

1 komentář: „Poznejte výhody a nevýhody betonových konstrukcí

  • 2.4.2022 (11:15)
    Permalink

    Zajímavostí jsou i dřevo betonové stropy, ty se dosud používaly zejména při zesilování stávajících stropů s dřevěnými stropními nosníky.
    Velkou perspektivu však mají i v případě dřevo betonových stropů vícepodlažních dřevostaveb.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.