Ryby vhodné pro děti a začátečníky

Toužíte po akváriu s rybičkami, ale nemáte s jejich chovem dosud žádné zkušenosti? Pořiďte si pro začátek méně náročné druhy ryb, které bez újmy na zdraví obvykle zvládnou i vaše drobná chovatelská klopýtnutí.

Které ryby jsou pro začátečníky vhodné?

Živorodka duhová – paví očko, gupka

Živorodka duhová je odolná rybička, která se snadno množí i ve společenském akváriu. Jak její název napovídá, rodí živá mláďata. Dorůstá velikosti 5 až 6 centimetrů a můžete si vybrat z mnoha různých barev a tvarů. Tetry plavou především ve střední části nádrže.

images 3

Tetra neonová – neonka

Tetra neonová je ideální rybou pro začátečníky, protože dobře snáší změny kvality vody. Neonky dorůstají do velikosti 4 až 5 centimetrů. Měly by se chovat v hejně a s rybami stejné velikosti v akváriu laděném do tmavých barev. Neonky plavou především v dolní části nádrže.

Parmička čtyřpruhá

Parmička čtyřpruhá je čiperná hejnová rybka dorůstající velikosti cca 4 centimetry. Spokojená je ve velkém hejnu, ale i ve společenském akváriu s jinými rybami. Je však náročnější na kvalitu vody a dlouhoploutvým rybám oždibuje ploutve.

ryb

Razbora klínoskvrnná

Razbora klínoskvrnná je čilá rybka, která se dobře snáší s ostatními rybami. Má načervenalou barvu, červené ploutve a na bocích černou skvrnu ve tvaru klínu. Razbory dorůstají do velikosti 4 až 5 centimetrů. Měly by se chovat ve skupinkách o 6 kusech a ve společenském akváriu se stejně velkými rybami. Pokud chováte také krevetky, dno akvária by mělo být osazeno mechem a akvarijními rostlinami, aby se krevetky před případnými útoky razbor měly kam schovat.

Krunýřovec – přísavka

Krunýřovec je menší druh sumce. V místě ústního otvoru má přísavku, díky které se může přisát k pevným předmětům a posouvat se po dně akvária, sklu i rostlinách, během kterého je čistí od některých druhů řas. Krunýřovci konzumují také zbytky krmiva pro ryby, které kleslo na dno akvária a nedochází tak k jeho uhnívání. Krunýřovec dorůstá do délky 12 centimetrů. Jeho tělo je pokryto kostěnými štítky, zbarvení má tmavé, se světlými skvrnami. Protože dospělí samci jsou teritoriální, měli byste chovat vždy jen jednoho samce.

Z╠iivorodka duhova╠u

Pancéřníček kropenatý

Pro čištění dna se v akváriích často chová také pancéřníček kropenatý. Dorůstá délky 15 až 18 centimetrů. Má hnědou barvu a tmavé skvrny. Je to klidná houfová ryba, která zlepšuje kvalitu vody v akváriu tím, že ze dna nádrže sbírá zbytky krmiva. Protože pancéřníček rád ve dně ryje, pořiďte si ho pouze do akvária s pevně zakořeněnými rostlinami. Pancéřníček žije na dně nebo ve střední části nádrže a pohybuje se, kam se mu právě zlíbí, bez ohledu na ostatní obyvatele akvária, ale nijak jim neublíží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *