Proč je důležitá správní filtrace zahradního jezírka a na co si dát pozor

Zvolit správnou filtraci zahradního jezírka není jednoduché. Na rozdíl od přírodních nádrží má jezírko příliš malý objem na to, aby bylo schopno udržet celý ekosystém v přirozené rovnováze, voda zde navíc necirkuluje. Vlivem organického znečištění by tak docházelo k zakalení vody a přemnožení řas.

Pokud chceme mít jezírko s čistou a nezávadnou vodou, musíme navrhnout filtraci jezírka, která bude vyhovovat potřebám právě toho konkrétního zahradního jezírka. Funkčnost většiny filtrací je založena na mechanickém vyfiltrování hrubších nečistot a poté na biologické filtraci. Správná jezírková filtrace by především měla mít dostatečnou plochu pro filtrační média, která slouží k osídlení filtračními bakteriemi. Ty ke svému životu potřebují mimo kyslíku také čpavek, dusitany, uhlík, tedy látky, které potřebujeme z vody odstranit. Vždy platí, že potřebujeme filtr s co největším objemem.

Při jejím výběru zohledňujeme několik základních aspektů, které mají rozhodující vliv na účinnost celého filtračního systému.

Jedná se zejména o

  1. druh filtrace – tlaková, průtoková
  2. velikost jezírka– objem vody
  3. využití – koupací jezírko, okrasné, chov ryb
  4. umístění, propojení s jezírkem – nadzemní, zabudovaná ve filtrační šachtě pod úrovní terénu

Existují názory, že k filtrování vody v zahradním jezírku lze použít bazénovou technologii. Bazénová filtrace je však pro použití v jezírku zcela nevhodná. Je to z toho důvodu, že zde dochází ke kombinaci chemického čištění a mechanické úpravy vody. Nejrozšířenějším způsobem je písková filtrace. Samotná filtrace bez správného chemického ošetření však není schopna zajistit požadované parametry čistoty. Naopak, samotná chemická úprava vody bez filtrace není dostačující.

Z výše uvedených důvodů si tedy rozhodně musíme dát pozor na pořízení filtrace z různých hyper a hobbymarketů, jejichž největší předností bývá často pouze nízká cena. Při porovnávání různých typů je důležité si uvědomit, že výrobce uvádí údaje o parametrech filtrace na základě měření a testování v továrních podmínkách. Nezohledňuje při tom individuální podmínky u reálného zákazníka – míru mechanického znečištění, přítomnost ryb, druh a jejich množství, skutečnou hloubku, kvalitu použitých materiálů při stavbě apod. Při výběru správné filtrace bývají velice často nejdůležitější pořizovací náklady, zvážit bychom však měli i další faktory např. energetickou náročnost, jednoduchou dostupnost servisu a náhradních dílů, nároky na údržbu nebo životnost produktu.

Zvolili jsme správný druh filtrace a všechno funguje jak má? Můžeme si tedy gratulovat!

Nyní již zbývá nezapomínat na pravidelné čištění a údržbu, protože filtrace funguje požadovaným způsobem pouze tehdy, pokud jsou všechny části filtračního systému pravidelně zbavovány usazených nečistot.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.