Ceny bytů a domů ještě nedosáhly stropu. Čekání se nemusí vyplatit

Chcete bydlet ve svém, ale nelíbí se vám aktuální trend zrychlování růstu cen bytů a domů? Odborníci i laická veřejnost se dělí na dva tábory. Někteří hovoří o realitní bublině, jejíž životnost nemůže mít dlouhého trvání. Druhá skupina předpokládá trvalý růst. Pokud se tato predikce vyplní, což je momentálně velmi reálné, pak je vhodná doba pro pořízení nemovitosti právě nyní.

Investici raději neodkládejte

Líbí se vám novostavby v Praze, ale váháte, protože doufáte, že se ceny pohnou směrem dolů? Přední analytici si to bohužel nemyslí. Navíc nejde pouze rostoucí ceny nemovitostí, ale také klesající dostupnost hypotéčních úvěrůúrokové sazby stoupají a banky již neposkytují 100 % z ceny nemovitosti.

Český realitní trh je poněkud rušný. V hlavním městě se cena za metr čtvereční v roce 2017 zvýšila cca 20 %. Poptávka po vlastním bydlení navíc roste, což prodávajícím hraje do karet. Jinými slovy se momentálně nenabízí žádný důvod, proč by měly ceny nemovitostí klesat.

Roli hrají i další faktory – velmi nízká nezaměstnanost a velká kupní síla Čechů. V minulých letech byly hypotéky velmi dostupné a lidé raději kupovali nemovitosti, než aby nechali peníze na spořicím účtu s minimálním úročením. Momentálně hraje podstatnou roli skutečnost, že se sazby hypoték odrazily ze dna a nevypadá to, že by měly v dohledné době klesat. Proto se vyčkávání s koupí nemusí vyplatit.

Nenechte inflaci, aby vás připravila o peníze

Jak dopadnou lidé, kteří budou na svých penězích sedět jako žába na kameni? Nechat úspory ladem je srovnatelné se zakopáním na zahradě, kdy v průběhu let mince znehodnotí rez. Úspory zase znehodnotí inflace, a to i o 50 % za jedinou dekádu. Investice do vhodně zvoleného bydlení – například byty či rodinné domy na Praze 10 – se proto jeví jako mnohem výhodnější řešení. Rozhodnutí však záleží na vás.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *