Jaké jsou druhy 3D tiskárny a jakou si vybrat?

3D tiskárny jsou hitem posledních několika let. Velkou výhodou této tiskařské technologie je menší spotřeba materiálů, které lze i vzájemně kombinovat. Další nesporným benefitem je zejména zjednodušení samotného procesu. Každá věc vyrobená 3D tiskárnou může být individuálně přizpůsobena, nehledě na to, že často bývá i levnější než výrobky vytvořené jinak.

Zaujaly vás po výčtu těchto výhod 3D tiskárny? Tak čtěte dál! Dozvíte se, jaké jsou základní druhy 3D tiskáren a pro koho jsou určeny.

3D tiskárny lze dělit na FDM, SLA a SLS. Toto dělení vychází z technologie, jakou takové tiskárny zhmotňují. Další dělení 3D tiskáren je na stolní a průmyslové (nebo též profesionální). Z druhého dělení je patrné, že 3D tiskárny nejsou jen pro velké, nadnárodní korporace, ale může si ji dovolit i fyzická osoba.

Stolní 3D tiskárny jsou velmi skladné, a tak se hodí i do malého prostoru. Jsou lehké na ovládání, takže k nim není třeba speciálních znalostí. Pořizovací cena i provozní náklady takové tiskárny jsou nízké. To však ale neznamená, že výstupy z tiskárny budou nekvalitní – právě naopak! I z takové tiskárny lze vykouzlit velmi kvalitní kousek. Ať by si tiskárnu zakoupil zákazník domů pro své modelářské aktivity, svoji práci nebo do školy za účelem výuky, ve všech případech najde své využití.

Naproti tomu průmyslové (profesionální) 3D tiskárny jsou již ze své podstaty lepší, propracovanější a využívají se tedy k výrobě důmyslnějších a náročnějších výrobků. Tuto tiskárnu může využít kdokoliv, nicméně nejenže jsou ceny průmyslové 3D tiskárny vyšší, ale zároveň takové tiskárny zabírají mnohem více prostoru než stolní 3D tiskárny. Pro soukromé nebo školní účely se tedy jeví stolní 3D tiskárna jako více než postačující.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *