Když se řekne ložisko…

Průmysl se neobejde bez různých součástek a komponentů. Častokrát záleží nejen na vhodném materiálu a zpracování produktů, ale na výběru správných ložisek.

Když se řekne ložisko

Buďme k sobě upřímní, mnohdy to ani nikomu nic neřekne, zvláště pokud je to jaksi mimo jeho obor a pracovní zaměření. Přitom průmyslová ložiska jsou nezbytnou součástí v průmyslové zóně, ale uplatnění naleznou i na dalších místech. Především své využití naleznou tam, kde je třeba snížit tření, aby se o sebe součástky netřely bez promazání tak dlouho, až dojde k jejich zničení.

Základní rozdělení:

  • Podle druhu pohybu – v tomto případě se jedná o rotační a lineární
  • Podle principu – zde se budeme soustředit na valivá a kluzná
  • Podle směru přenášené síly – zde se setkáme s radiální nebo axiální verzí

Průmyslových ložisek je ovšem také poměrně dost, a pokud si člověk neví rady, je lepší se obrátit přímo na výrobce a nechat si doporučit to nejvhodnější řešení.

Co se schovává pod průmyslovými ložisky?

  • Valivá ložiska – velmi úzce souvisí s činností hřídele, která se za jejich pomoci nachází v jistém bezpečí. Tyto komponenty totiž zabraňují tření rotačním pohybem valivých elementů, výrazně snižují tření mezi hřídelem a součástkou, ve které je hřídel uložena. Dochází tak k přirozenému pohybu.
  • Kluzná ložiska – umožňují kývavý a rotační pohyb a velmi oblíbená jsou tam, kde se vyžaduje provoz bez údržby nebo i tam, kde by hrozilo nedostatečné promazání, což by vedlo k zadření.

Výběr ložisek není nijak malý

V podstatě existují další verze valivých ložisek. Nejčastější jsou kuličková ložiska, dále válečková, soudečková, kuželíková, jehlová nebo i další speciální, která jsou určena pro speciální účely. Aby to nebylo tak moc jednoduché, tak i pod těmito názvy se schovávají další možnosti. Na druhou stranu to ovšem znamená, že pro každou součástku se nalezne to nejsprávnější ložisko. Poté se budou hodit i taková, která se dají použít do poměrně vysokých teplot, budou především odolná vůči korozi a zkrátka budou plnit svoji činnost na 100 %. O tom může rozhodnout materiál, správné usazení a nakonec i vhodná velikost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.